Конституція незалежної України: історичний екскурс

День Конституції України – одне з головних державних свят нашої держави. Конституція є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.
Річницю з дня прийняття Основного закону в Україні відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Саме 28 червня, 26 років тому, у Верховній Раді була прийнята Конституція незалежної України.
Перший звід права на українських територіях відбувся за часів Давньої Русі і був зафіксований в “Руській Правді” (ХІ–ХІІ століття). Наступні історичні епохи продемонстрували безперервний пошук шляхів, методів та інструментарію для оформлення і закріплення основних принципів суспільно-державної взаємодії.
Головними особливостями українського конституціоналізму є демократизм, повага до суспільних та індивідуальних прав. Ці засади формувалися протягом століть у відповідності до національного характеру українців, способу життя, цінностей і суспільних взаємин.
Першою в світі Конституцією, що регламентувала права васала та його підлеглих, була Конституція Пилипа Орлика 1710 року. Згодом подібні документи прийняли в США (1787 р.), Франції та Польщі (1791 р.) Конституція Пилипа Орлика насправді була договором гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика та козацтва зі старшиною (від їхнього імені документ підписав кошовий отаман Кость Гордієнко). Конституція була затверджена королем Швеції Карлом ХІІ у складний час для української державності. Документ був написаний двома мовами – латинською та давньоукраїнською. Має преамбулу та 16 статей. Проте Конституція написана у вигнанні, тому чинною не була, а залишилася пам’яткою філософсько-правової історичної думки.
У період Української революції 1917–1921 років конституційний процес розпочався відразу після проголошення Першого універсалу Центральної Ради. 29 квітня 1918 року Центральна Рада прийняла Конституцію Української Народної Республіки. УНР проголошувалася суверенною державою, «самостійною і ні від кого незалежною». Державотворчі процеси цього періоду були припинені тривалою окупацією українських земель східним сусідом. Свого часу абсолютна монархія російської імперії не потребувала будь-яких конституцій. Натомість радянський союз, де авторитаризм і тоталітаризм досягли крайньої стадії, навпаки, за кілька десятиліть наплодив таку кількість основних законів, якої для цивілізованих країн вистачило б на тисячоліття. Втім, усі вони лише декларували певний набір демократичних цінностей, за ширмою яких поставала нова імперія, набагато страшніша за всі попередні. Лише розпад радянського союзу дозволив Україні відновити розробку власного основного закону.
Творення Конституції розпочалося із прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року та активізувалося ухваленням Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.
Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України. Більшість країн світу визнали Україну суверенною державою. Тож все більшої актуальності набуло питання прийняття Основного закону. Однак протистояння між президентом та парламентом значно затягнуло конституційний процес.
З 1991 року було запропоновано 15 проектів документа. Активний період роботи над документом зайняв три місяці.
Напередодні ухвалення Конституції, в червні 1996 року, ситуація загострилася. 26 червня Рада національної безпеки і Рада регіонів при Президентові України різко засудили будь-які зволікання з прийняттям цього документа. Президент призначив референдум щодо прийняття Конституції на 25 вересня. А наступного дня Верховна Рада України прийняла постанову «Про процедуру розгляду проекту Конституції України в другому читанні». І розпочався справжній марафон тривалістю майже 24 години. Із них останні 14 – без перерви.
Це були непрості 14 годин. Серед питань, які викликали найбільші дискусії, були державні символи. Ліві категорично не погоджувалися на тризуб і синьо-жовтий стяг. Чимало суперечок викликало питання про статус Криму. Частина народних обранців (насамперед, праві) вважали, що достатньо обмежитися наданням півострову статусу звичайної області. Врешті депутати дійшли компромісу: ліві голосують за синьо-жовтий прапор, праві – за автономію Криму.
Нелегко вирішувалося і мовне питання: українська стала єдиною державною мовою, але Конституція гарантує вільний розвиток та використання і мов національних меншин.
28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин країна отримала Основний закон держави – першу Конституцію незалежної України. У ній було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість, безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Конституція України містить норми прямої дії. Одним із ключових положень стала 5-а стаття Конституції, згідно з якою «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».
Власне кажучи, конституційний процес не завершився прийняттям Конституції 28 червня 1996 року. Він триває увесь час, допоки існує держава і розвивається суспільство.
Аби привернути більше уваги громадян до законодавства, група авторів розробила проект створення мініатюрної Конституції України, реалізація якого зайняла приблизно два місяці. 22 серпня 2011 року мініатюрна рукописна книжечка «Конституція України», розміром 2х3 сантиметри, яка включає 160 рукописних сторінок, та має літери висотою не більше 1 міліметра, які можна читати без окулярів, була презентована в Києві.
 Матеріал підготувала Тамара Гордієнко, науковий співробітник Кам’янського ДІКЗ
Графік роботи музеїв
понеділок - неділя
з 09.00 - 17.00 год.
п'ятниця з 09.00 - 16.00 год.
без перерви та вихідних

Календарні свята та події. Спілкуємося українською

Погода
  • 1.jpg
  • 8.jpg
  • 4.JPG
  • 377.JPG
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 2.jpg
  • 9.JPG
  • 3.JPG

Новини заповідника

Пред След

28 липня - День Української державності

28-07-2022

28 липня - День Української державності

Рівноапостольний великий князь Володимир – завойовник, реформатор, дипломат, церковний діяч, один із засновників і покровителів нашої державності 28 липня, у...

Особливості фауни Тясминського каньйону

28-07-2022

Особливості фауни Тясминського каньйону

Разом із видовою різноманітністю флори прибережні схили Тясминського каньйону мають і численну живність. Зокрема, науковці виокремлюють тут різних птахів: чапля...