Екскурсійні послуги

 

 

   Прогулятися Тясминським каньйоном та послухати цікаву історію про виникнення пам’ятки, її особливості, рослинний світ тощо можна 2 способами:

-під час пішохідної екскурсії;

-під час прогулянки на човні по р.Тясмин (в теплу пору року).

                                                                         

   Звісно, що більш пам’ятною та романтичною є екскурсія на човнах, яка дозволяє із середини побачити всі принади каньйону, доторкнутись до його пам’яток, відчути плескіт річки тощо. Для відвідувачів придбані рятувальні жилети, проводиться інструктаж, люди сідають у перевірені часом човни. Дана послуга хоч і дорожча, але, однозначно, дарує більше незабутніх вражень.

 

   Пішохідна прогулянка стежками каньйону включає свої пам’ятні моменти. Люди насолоджуються природою, бачать наживо рідкісні мохи, можуть доторкнутися до них, вдихнути свіже повітря, сфотографуватись на камінних масивах та ін.

 

   Звичайно, для відвідувачів та гостей Кам’янки перебування лише у Тясминському каньйоні буде неповним для цілісного враження від нашого містечка. Тому для реалізації романтичного туру одного дня та ознайомлення з історичними та архітектурними  пам’ятками слід відвідати й інші структурні підрозділи Кам’янського державного історико-культурного заповідника:

 

Літературно-меморіальний музей

О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського

   Однією з найдавніших пам’яток Кам’янки є Зелений будиночок, споруджений на початку ХІХ ст. власниками містечка – родиною Давидових. У пушкінські часи, в пер. пол. ХІХ ст., цей флігель служив для відпочинку. Будинок зберігає пам’ять про ті часи, коли в ньому на наради збиралися декабристи, звучав голос Пушкіна. Тишу, спокій Зеленого будиночка дуже любив П.І.Чайковський, який впродовж 28 років приїздив у Кам’янку до своєї сестри – Олександри Іллівни Давидової.

    До 100-річчя з дня смерті О.С.Пушкіна, в лютому 1937 р., виходить постанова про заснування в Зеленому будиночку музею поета. Згодом було зроблено капітальний ремонт і відкрито першу експозицію. У 1940 р., коли святкували 100-літній ювілей П.І.Чайковського, заклад поповнився відділом композитора і дістав назву О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського.

   Аналогів Кам’янському музею, що об’єднав двох світових геніїв, немає. У цьому його унікальність і неповторність. Експозиція музею розташована в шести кімнатах і складається з шести розділів: “Соціально-економічна характеристика Кам’янки першої половини ХІХ ст.”, “Пушкін і Україна”, “Пушкін і декабристи”,   “Життя і творчість П.І.Чайковського у Кам’янці”, “П.І.Чайковський і Україна”, “Пушкін, декабристи, Чайковський і сучасність”.

 

Історичний музей 

   Історичний музей Кам’янського державного історико-культурного заповідника розташований в одному із будинків колишнього маєтку родини Давидових – “будинку управляючого”, що є пам’яткою архітектури середини ХІХ ст.  Саме в цьому будинку, гостюючи у своєї сестри Олександри Іллівни Давидової  жив всесвітньо відомий композитор Петро Ілліч Чайковський, який приїжджав до Кам`янки впродовж 28 років.

   Цей будинок, що був побудований у 60-х роках ХІХ ст., має багату історію. Після Лютневої революції 1917 року тут розміщувалась Надзвичайна комісія Чигиринського повіту. Неподалік від будинку зберігся один із підвалів, де чекісти тимчасово утримували ув’язнених і навіть здійснювали розстріли.  Пізніше  в колишньому будинку родини Давидових розташувалась поліклініка й лікарня, а з 60-х років була відкрита Кам’янська дитяча музична школа ім. П.І. Чайковського. У 1995 році у будинку було відкрито Кам’янський районний історичний музей, який з 1 січня 1996 року увійшов до складу Кам’янського державного історико-культурного заповідника.

   Історичний музей має 8 експозиційних залів: меморіальна кімната П.І.Чайковського; зал стародавньої історії; зал Визвольних змагань 1917-1923 років, де представлена й  експозиція, що розповідає про колективізацію й індустріалізацію та Голодомор 1932-1933 років у нашому краї; зал етнографії; зал розвитку культури й освіти початку ХХ ст. та міщанського побуту; зал Другої світової війни. В приміщенні історичного музею діє картинна галерея, що складається з двох залів: постійної експозиції, де представлені роботи місцевих художників, а також виставкового залу.

   В експозиції історичного музею представлено більше 3000 експонатів, які розповідають про історію нашого краю з періоду Палеоліту (30 – 50 тис. років тому) до сьогодення.

 

Картинна галерея

   Картинна галерея є відділом Кам’янського державного історико-культурного заповідника. Рік створення галереї 1993 рік. Перші періодичні виставки проходили в приміщенні місцевої музичної школи ім. П.І. Чайковського.

   Після створення у 1995 році Кам’янського державного історико-культурного заповідника галерея отримала два виставкові зали у старовинному приміщенні кінця ХІХ ст., будинку, який належав власникам Кам’янки – Давидовим.

   В залі постійної експозиції представленні художні твори місцевих майстрів, як професіоналів так і аматорів. Серед них найбільш широко представленні імена Заслуженого художника України, графіка П.Я. Куценка та заслуженого майстра народної творчості М.К. Мухи, формується експозиція заслуженого майстра народної творчості, автора керамічної іграшки О. Бердник – Отнякіної. Серед аматорських робіт оригінальністю живописної техніки вирізняються картини Тимчука І.М.

   В залі № 2 (виставкова площа 55 кв.м) проходять презентації тимчасових виставок. Широкий простір, достатня висота стін дозволяють представити одночасно до 70 – 80 робіт середнього формату.

   Виставочна діяльність дозволяє знайомитися глядачам з різними техніками художньої творчості: гобелени, художня вишивка, батік, комп’ютерна графіка, витинанки, офорти, декор, розпис. Серед численних виставок особливо слід відмітити презентації робіт К. Мазера (сер. ХІХ ст.), (сакральні пам’ятки Києва), М. Приймаченко, М. Мухи (до 100-річчя від дня народження).

 

Парк імені Декабристів

   В центрі міста, на схилі крутої гори розташований парк ім. Декабристів. Це пам’ятка історії та архітектури, що внесена до Державного реєстру національного культурного надбання України.

   Даний об’єкт садово-паркового мистецтва являє собою залишки давнього парку, закладеного з хвойних і листяних дерев та декоративних кущів ще наприкінці ХVIII ст. польськими власниками Кам’янки Любомирськими. Пізніше, вже за владарювання родини Давидових, парк було значно вдосконалено й розбудовано. Для цієї пам’ятки був характерний “пейзажний стиль”, який характеризувався різними романтичними складовими: відшліфовані алеї, чарівні альтанки, оглядові майданчики, водоспади і фонтани тощо.

   З плином років парк пережив масштабні видозміни, пов’язані з сибірським засланням В.Л.Давидова, а згодом – більшовицькою окупацією України. Однак, закладена основа парку залишилась недоторканою, як і його призначення – насолода від споглядання природи.

   У 1975 р., до 150-річчя з дня повстання декабристів, відбулась генеральна реконструкція парку. Було розчищено зарослі парку, вирубано сухостій, посаджено нові квіти і дерева, парк переплановано і внутрішньо змінено. Центральні алеї наново асфальтовано, бічні стежки – засипано дрібним і густішим щебенем. Прокладені гранітні сходи в різних частинах парку – від пам’ятника декабристів до музею Пушкіна і Чайковського, до гроту й нижче. В ході реконструкції в парку було замінено і всі пам’ятники, поставлено стелу декабристів, зроблено реекспозицію музею Пушкіна і Чайковського та ін. Тобто, парк у 1975 р., по суті, набув сучасного вигляду і з того часу майже не змінився. 

   Зараз парк входить до складу Кам’янського державного історико-культурного заповідника і є улюбленим місцем відпочинку для кам’янчан та гостей міста.

 

Графік роботи музеїв
понеділок - неділя
з 09.00 - 17.00 год.
п'ятниця з 09.00 - 16.00 год.
без перерви та вихідних

Календарні свята та події. Спілкуємося українською

Погода
  • 6.jpg
  • 2.jpg
  • 4.JPG
  • 9.JPG
  • 1.jpg
  • 377.JPG
  • 7.jpg
  • 3.JPG
  • 8.jpg

Новини заповідника

Пред След

Проведена творча зустріч з поетесою Кате…

26-05-2022

Проведена творча зустріч з поетесою Катериною Вербівською

Кам'янський заповідник продовжує організовувати онлайн-знайомство з письменниками Черкаського краю. Цього разу, героїнею заходу стала поетеса з Черкас, мисткиня, Катерина Вербівська....

Творча зустріч з мисткинею Ольгою Бердни…

20-05-2022

Творча зустріч з мисткинею Ольгою Бердник-Отнякіною

В день української вишиванки представники Кам'янського заповідника організували чергову зустріч із цікавою творчою особистістю. Героїнею цього дійства стала наша землячка-кам'янчанка,...