ПОВЕРНЕННЯ НАШОЇ ГЕРОЇЧНОЇ ІСТОРІЇ

26 червня 2022 року в нашому місті відбулася непересічна подія. Через століття після Української революції 1917-1921 років, вперше на території нашого міста було відкрито пам’ятну дошку, присвячену тим героїчним подіям.
Усім кам’янчанам добре відомо старе приміщення, де розташовано відділ поліції. Проте мало хто знає про історію цієї будівлі. Справа в тому, що в період 20-х років минулого століття там розміщувалась радянська міліція містечка Кам’янки, яка разом з окупаційними російськими військами і чекістами, вела боротьбу з українськими патріотами. В той час вся територія нашого краю входила до складу легендарної Холодноярської повстанської організації, яка вела запеклу боротьбу проти російських загарбників за відновлення нашої державності. Дійшло до того, що російські більшовики вимушені були перенести повітовий центр Чигиринського повіту із Чигирина до Кам’янки, поближче до залізниці по якій курсували червоні бронепотяги. Тому навесні 1920 року штаб Холодного Яру вирішив, таємно, впровадити до складу Кам’янської міліції холодноярських розвідників, які повинні були добувати секретну інформацію про переміщення військ і наміри окупантів. Очолили цю групу відчайдухів, два командири: сотник кінної сотні – Андрій Чорнота, та осаул Юрій Горліс-Горський, який пізніше написав легендарний документальний роман-хроніку «Холодний Яр», в якому описано події і в цьому будинку. Діяльність «холодноярської міліції» проходила досить успішно. Періодично в Холодний Яр перекочовували зброя і набої із арсеналу міліції, та «безслідно зникали» секретні агенти і оперуповноважені ЧК, які направлялись на розвідку до Холодноярських сіл.
Проте операція повстанців була порушена зрадою. Хтось повідомив чекістів, що Кам’янська міліція насправді не радянська, а петлюрівська. Окупанти почали таємно стягувати війська для захоплення холодноярців. Свої сили вони зосередили на території парку поміщиків Давидових і розраховували вночі оточити приміщення міліції. Однак кам’янські патріоти повідомили повстанців про небезпеку і ті успішно вийшли з оточення. Перед тим ударивши із кулеметів по старовинному парку. І поки караульний батальйон і місцеві більшовики «воювали» між собою, повстанці відійшли до Холодного Яру.
Встановити цю пам’ятну дошку було вирішено, ще у 2017 році до 100-річчя Української революції 1917-1921 років. Проте окремі «доморощені патріоти» зробили все можливе, щоб ця акція не відбулася. Якими мотивами вони керувалися, невідомо? Нехай це залишиться на їхній совісті.
Проте правдива історія нашого народу повертається із небуття, хоч і в таких непростих умовах, коли на Україну напав той самий російський окупант, що і плюндрував наш край століття тому. Можливо саме тому, що ми не хочемо знати нашу історію, а любимо історію країни агресора, ми і маємо сьогодні криваву війну.
Пам’ятна дошка була відкрита Головою Черкаської військової адміністрації Ігорем Табурцем. На заході були присутні Голова Кам’янської ОТГ Володимир Тірон, представники Черкаської держадміністрації, управління МВС та особовий склад Кам’янського відділу поліції, територіальної оборони та жителі міста.
Будемо надіятися, що це не останній пам’ятний знак про події Української революції 1917-1921 рокі на території нашого краю і в скорому часі ми побачимо нові пам’ятні місці, які свідчать про нашу героїчну історію.
Юрій Ляшко, завідуючий історичним музеєм Кам’янського державного історико-культурного заповідника.

Фото Кам'янська міська рада

 

Графік роботи музеїв
понеділок - неділя
з 09.00 - 17.00 год.
п'ятниця з 09.00 - 16.00 год.
без перерви та вихідних

Календарні свята та події. Спілкуємося українською

Погода
  • 9.JPG
  • 6.jpg
  • 4.JPG
  • 7.jpg
  • 1.jpg
  • 377.JPG
  • 8.jpg
  • 3.JPG
  • 2.jpg

Новини заповідника

Пред След

28 липня - День Української державності

28-07-2022

28 липня - День Української державності

Рівноапостольний великий князь Володимир – завойовник, реформатор, дипломат, церковний діяч, один із засновників і покровителів нашої державності 28 липня, у...

Особливості фауни Тясминського каньйону

28-07-2022

Особливості фауни Тясминського каньйону

Разом із видовою різноманітністю флори прибережні схили Тясминського каньйону мають і численну живність. Зокрема, науковці виокремлюють тут різних птахів: чапля...